Zaglądając na moją stronę lub w mój opis na Linkedin zauważycie, że często operuję zwrotem HR 4 Agile opisując to, czym się zajmuję. Niektórzy z Was pytają dlaczego HR 4 Agile? Co się właściwie kryje za tą nazwą? Czy HR 4 Agile to coś innego niż Agile HR? Więc dziś w kilku słowach chcę opowiedzieć Wam co się dla mnie kryje pod popularnymi ostatnio połączeniami słów HR i AGILE.
Na początek zróbmy sobie mały test ?
Kiedy myślisz o zwinnej transformacji jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie?
……………………..
Zgaduję! Agile, scrum, IT…..
Kiedy ja myślę o zwinnej transformacji na pierwszym miejscu są zawsze – LUDZIE. Nie dlatego, że jest to lepsza perspektywa. Po prostu wynika ona z moich doświadczeń i obszaru, z którego się wywodzę. W swoich działaniach chcę Was zachęcić do spojrzenia na transformacje właśnie z tej perspektywy.
Dlaczego?
Spojrzenie z tej perspektywy pomaga znaleźć ten brakujący element, który sprawia, że transformacje idą szybciej, skuteczniej i odbywają się na większą skalę. Zadbanie o aspekty „miękkie” pozwala zespołom działać skuteczniej i wspiera realną samoorganizację.
Dlaczego mówimy o HR?
Bo odpowiada od zawsze za ludzi, ma wpływ na procesy w całej organizacji (np. rekrutacja, oceny, szkolenia) i wspiera wszystkie jej obszary. Pod tym hasłem dla mnie kryją się tematy związane z rozwojem kompetencji miękkich, szkoleniami, coachingiem.
Przechodząc zatem do konkretów i pytania zawartego we wstępie. Ja na potrzeby swojej pracy wyróżniam trzy perspektywy łączenia HR i Agile:
HR for Agile – czyli to w jaki sposób HR może wspierać zwinne transformacje
Agile HR – czyli jak HR może sam stać się bardziej zwinny.
Agile mindset – czyli jak HR może pomóc w zrozumieniu i budowaniu agile mindset.
Pozwólcie, że krótko Wam o nich opowiem.
Perspektywa HR for Agile
Jest wiele obszarów, w których HR może wspierać zwinność w organizacji. Poniżej dzielę je na kilka bloków tematycznych mając pełną świadomość, że w jednym artykule nie dam rady ( a nawet nie chcę!) wyczerpać tematu:
- PRZYGOTOWANIE DO ZMIANY. Wciąż jeszcze rzadko widzę, aby HR angażowany był na etapie planowania zmian. A szkoda bo już na tym etapie może wnieść wiele ze swojego doświadczenia. Planowanie zmian w organizacji. Odpowiednia ich komunikacja i zaplanowane działania. Budowanie kultury organizacyjnej. Planowanie zasobów. Szeroka perspektywa patrzenia na organizację jako całość. To tylko niektóre z obszarów, gdzie wiedza i doświadczenie HR jest niezastąpione, a zaplanowanie ich wcześniej jest konieczne dla powodzenia projektu zmian.
- SZKOLENIA to bardzo szeroki temat, który obejmuje zarówno ich organizację (dobór dostawców, organizację, logistykę), jak i tworzenie i prowadzenie programów rozwojowych (mam tu na myśli kompetencje miękkie). Ścisła współpraca z HR w zakresie rozwoju kompetencji miękkich (szkolenia, warsztaty, facylitacje, coachingi) pozwala na stworzenie programu, który będzie odpowiadał na realne wyzwania, które pojawiają się w każdym zespole.
- WSPARCIE NON-STOP. Transformacja to proces ciągły – na każdym jej etapie pojawiają się nowe wyzwania. Ścisła współpraca z HR w zakresie pojawiających się wyzwań, pozwala na szybkich i skutecznych rozwiązań dopasowanych do potrzeb liderów, zespołów i organizacji.
- ORGANIZACJA. Struktura, nowe role, nowe stanowiska, dopasowanie dotychczasowych procesów (oceny, awanse, rozwój) do specyfiki zwinnych zespołów. Zmiana roli menedżerów. To wyzwania, które ujawniają się wraz z rozwojem zwinności. „Stare” rozwiązania przestają działać w nowym środowisku. Potrzeba wypracowania nowych rozwiązań, a do tego otwarty i zaangażowany HR jest niezbędny.
Co jeszcze dodalibyście do tej listy? W jakich obszarach wsparcie HR okazało się dla Was kluczowe? A może boleśnie odczuliście brak zaangażowania HR? Podzielcie się swoją perspektywą w komentarzu.
Agile HR – czyli zwinność w HR
Na początku swoich działań nie planowałam mocno zajmować się tym tematem, ale życie pokazało mi jak wiele jest do zrobienia właśnie tutaj czyli w samym HR. Dlaczego? Moim zdaniem, aby być partnerem w zwinności należy:
- Najpierw samemu dobrze rozumieć agile – jego założenia, narzędzia i to czym różni się od dotychczasowego stylu pracy.
- Samemu doświadczyć zwinności albo chociaż zobaczyć ją na własne oczy będąc naprawdę blisko procesów zwinnych.
- Otworzyć się na niepewność, zmiany i testowanie – procesy HR są często zaplanowane z dużym wyprzedzeniem czasowym, przewidywalne, zaprojektowane dla całej organizacji. Zwinne podejście wymaga zupełnie innego spojrzenia na dostarczane rozwiązania.
Warto zatem „zacząć od siebie” i w pierwszej kolejności zapoznać się z tematem, a następnie przyjrzeć się temu, gdzie dziś jako HR jesteśmy – jak wygląda nasza współpraca, zespołowość, podział zadań i w jakich obszarach możemy i chcemy otworzyć się na zwinne podejście. Tu pojawia się często pytanie czy HR może/powinien działać zwinnie, ale nie chcę pochylać się nad tym tematem w tym miejscu (na pewno powstanie na ten temat osobny wpis). Jestem jednak przekonana, że w dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej zespołów w organizacjach działa zwinnie, HR tą zwinność rozumieć musi, aby pełnić swoją rolę partnera (przewodnika?) dla biznesu.
Agile mindset
Na koniec zostawiam coś co jest trudne do zdefiniowania, a jednak niezbędne, abyśmy mogli mówić o zwinności. Agile mindset często rozumiany jest jako zbiór wartości, zasad, praktyk i narzędzi. Natomiast tak naprawdę chodzi o zmianę myślenia, a wraz z nią o zmianę działania na takie, które nastawione jest na: dostarczanie wartości, empiryzm, ciągłe doskonalenie, iteracyjne podejście, ciekawość, otwartością na doświadczenia i uczenie się na błędach. Jak to zrobić? HR od zawsze odpowiedzialny był za działania wspierające budowanie kultury organizacyjnej, za przekształcanie wartości firmowych w codzienne działania. Dziś może te doświadczenia wykorzystać we wspieraniu organizacji w zmianie mindsetu. Jak? To też temat na co najmniej kolejny wpis.
Podsumowanie.
Podsumowując ja osobiście mam przekonanie, że HR i agile to dobrze dobrani partnerzy. Korzyści z tej „współpracy” leżą po obu stronach. Zwinność staje się skuteczniejsza, kiedy realnie weźmie się pod uwagę wyzwania i potrzeby pracowników. Jednocześnie HR potrzebuje głębokiej przebudowy, która pozwoli mu być prawdziwym partnerem dla zmieniającego się biznesu. Wiele z rozwiązań może zaczerpnąć właśnie ze zwinnego podejścia. W dzisiejszym tekście chciałam pokazać Wam moje trzy perspektywy spojrzenia na ten temat.
Jestem ciekawa jak wygląda to z Waszej perspektywy? Dodacie jakieś jeszcze przemyślenia, wnioski?
Jeśli interesują Was te tematy – dajcie proszę znać w komentarzu, który z nich jest dla Was najciekawszy:
1 – HR 4 Agile
2 – Agile HR
3 – Agile mindset
A już dziś zapraszam Was na meetup, podczas którego bardziej szczegółowo rozwinę temat 1 – Jak HR może wspierać zwinne transformacje. Link do meetup’u wklejam poniżej i serdecznie zapraszam.
https://www.meetup.com/pl-PL/Poland-Scaled-Agile-Framework-SAFe-Meetup/events/274656598/
Foto: www.unsplash.com (remy Loz)